YAHYALI ŞELALELERİ

YAHYALI ŞELALELERİ

 Kapuzbaşı Şelaleleri; 

    Kapuzbaşı şelaleleri 500 m2'lik bir alan içerisinde 7 adet şelaleden ibaret doğa çatlağından, kayalar arasından fışkıran, 30-76 metre yüksekliklerden çok büyük su debisi ile dökülen, ayrıca yaz ve kış aylarında devamlı surette akan kaynak şelaleleridir. 

Kapuzbaşı Şelalaesi Yahyalı'ya 76 kilometre mesafede Kapuzbaşı Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Ensenin tepe adlı blok kayadan çıkan şelalelerin beşi tepenin doğusunda, ikisi güneyinde yer almaktadır. 30-76 metre arasında değişen şelalelerin suları, Aladağ-Aksu suları ile birleşerek Zamantı Irmağı'na, oradan da Seyhan Nehri'ne karışırlar. Çepeçevre bir orman içinden (V) şeklinde dar bir vadiye akan, debisi son derece büyük olan sular gürültü ve ses ile birlikte dehşetli bir manzara arzederler. Aladağ zirvelerinde bulunan kar ve buzulların erimesiyle beslenen, yaz-kış suları hiç kesilmeyen şelalelerden doğudaki üç şelale Takım Şlale adını alırlar ve yükseklikleriyle tanınırlar. Elif Şelalesi ise yayvan ve dağınık olup çevresi mesire yeridir.  


Elif Şelalesi ; 
    Çıkış ve birarada bulunma özellikleri itibariyle toplam debisi yaz aylarında saniyede 27500 litreye ulaşan ve deniz seviyesinden 700 metre yükseklikte olan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri, çağlayan sularının sesi ve sütbeyaz rengi ile vahşi doğanın en görkemli görüntüsünü ve karşı koyulmaz gücünü ortaya koymaktadır. Şelale sularının boşaldığı vadi tabanında, ancak çok temiz sularda yaşayan kırmızı fosfor benekli şelalelere özgü alabalıkları yaşamaktadır. 


Yeşilköy Şelaleleri;
    Yeşilköy köyüne 3 kilometre mesafedeki ziyaret mevkilerinde bulunan şelaleler, Zamantı Irmağı'nın iki yakasından akmakta olup Antalya-Düden Şelalesi'nin benzeri niteliğindedir.Zamantı ırmağının üstünü kapatan tabi bir köprünün baş kısmında yer alan şelalelerin büyüğü 20 metre, küçüğü  ise 10 metre yüksekliğindedir. Günün belirli saatlerinde dönüşümlü olarak çekilen ve geri gelen sularıyla halk arasında bir takım efsanelerin doğmasına yol açan Yeşilköy Şelaleleri, turistlerin olduğu kadar son günlerde bilim adamlarının da uğrak yeri haline gelmiştir. 

    Yeşilköy Şelalesi'nin döküldüğü yer ile bu yerin biraz yukarısında doğal olarak meydana gelmiş iki adet doğal yer köprüsü mevcut olup bu yerlerde Zamantı Irmağı kaybolup tekrar ortaya çıkmaktadır. Oldukça ilginç tabi varlıklardır.  


Derebağ Şelalesi; 
Yahyalı'ya 10 kilometre mesafede olup Derebağ Kasabası, Çağlayan Mahallesi sınırları içerisindedir. Yayvan akışlı kaynak çağlayanlardan olan Derebağ Şelalesi 15 metre yüksekliğindedir. 
İki mağara içinden çıkan temiz ve berrak kaynak suları daha sonra dar bir vadiden akarak Yahyalı'ya ulaşır. Çevresi piknik alanı olarak düzenlenmiştir.  Anket
Sitemizi nasıl buldunuz?
Ezan Vakti

Hava Durumu
Anlık
Yarın
-1° 5° -11°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.90312.9148
Euro3.25023.2633
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret665521
*** Köşe Yazarı ***
       
 
Sitemizde köşe yazarı
olmak isterseniz
yahyali@yahyali38.com
mail adresinden
bizimle iletişime geçebilirsiniz.